Historia

W lipcu 1969 roku powołano w Kielcach Wyższą Szkołę Nauczycielską. W strukturze placówki znalazło się Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. Była to jednostka międzywydziałowa prowadzącą działalność dydaktyczno-wychowawczą. W tym samym roku powstał również uczelniany Klub Uczelniany AZS
W latach siedemdziesiątych studenci-sportowcy WSP startowali z sukcesami w Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych. Dobre wyniki osiągali między innymi: pływacy, lekkoatleci, piłkarze ręczni, piłkarze nożni oraz narciarze.
Od 1989 wpierw w Wyższej Szkole Pedagogicznej, potem Akademii Świętokrzyskiej, aż w końcu w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w życiu sportowym działało się bardzo dużo. Organizacja różnych turniejów, medale wywalczone na akademickich Mistrzostwach Polski, starty w rozgrywkach ligowych,  ale przede wszystkim wspaniali  ludzie którzy stanowili o sile klubu.

Kartki z kalendara:

 • W grudniu 2002 roku piłkarze ręczni AZS Akademii Świętokrzyskiej odnieśli ogromny sukces w Mistrzostwach Mistrzów Lig Międzyuczelnianych. Podczas turnieju w Krakowie podopieczni trenera Stanisława Hojdy wygrali i zostali akademickimi mistrzami Polski.
 • W grudniu 2003 roku odbył się w Kielcach turniej Mistrzostw Mistrzów Lig Międzyuczelnianych w piłkę ręczną. Do Kielc na trzy dni zmagań zjechały się ekipy: z Leszna, Katowic, Gliwic, Warszawy, Krakowa, Gdańska i Kielc, którzy bronili tytułu najlepszej drużyny w kraju. Niestety szczypiornistom AZS Akademii Świętokrzyskiej nie udało się obronić tytułu zdobytego rok wcześniej i ostatecznie zajeli 5 miejsce
 • Sportowe sukcesy odnosili nie tylko przedstawiciele Akademii Świętokrzyskiej z samych Kielc. W 2004 roku akademickie mistrzostwo Polski zdobyły szczypiornistki z filii uczelni w Piotrkowie Trybunalskim. Piotrkowianki okazały się najlepsze w rywalizacji z ośmioma innymi zespołami.
 • W marcu 2004 roku na zagraniczny turniej do Lwowa wyjechali szczypiorniści AZS Akademii Świętokrzyskiej. Akademicy zwyciężyli w nim, wygrywając wszystkie trzy pojedynki
 • W kwietniu 2005 roku w Kielcach został rozegrany międzynarodowy turniej akademicki w piłkę ręczną, między Akademią Świętokrzyską, Wszechnicą Świętokrzyską i Politechniką Lwowską. Imprezę zorganizowały Studium Wychowania Fizycznego i Klub Uczelniany AZS Akademii Świętokrzyskiej. Po wyrównanej rywalizacji zwyciężyli szczypiorniści Wszechnicy, którzy po zaciętej grze zremisowali z Akademią Świętokrzyską 28:28 i rozgromili Politechnikę Lwowską 41:31. Drugie miejsce przypadło Akademii Świętokrzyskiej.
 • W roku akademickim 2008/2009 podczas półfinałowego turnieju Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej podopieczni Tomasza Błaszkiewicza wywalczyli awans do finałowych rozgrywek w Radomiu. Piłkarze ręczni z Akademii Świętokrzyskiej wpierw minimalnie przegrali z Uniwersytetem Ekonomicznym z Krakowa, potem zremisowali z Uniwersytetem Rzeszowskim, rozgromili ekipę Politechniki Lubelskiej i zdeklasowali na koniec kolegów z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W turnieju ostatecznie zajęli trzecie miejsce, które oznaczało promocję do szesnastki najlepszych akademickich drużyn w kraju
 • W maju 2010 roku odbył się duży turniej organizowany przez klub uczelniany AZS Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Był to półfinał strefy C Akademickich Mistrzostw Polski w piłkę ręczną mężczyzn. W zawodach wzięło udział 13. drużyn z województw: lubelskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
 • Romantyczny debiut. Piłkarze ręczni Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zakończyli niedawno swój debiutancki sezon w rozgrywkach III ligi, zajmując w nich czwarte miejsce. (2012)
 • W ostatnim tygodniu piłkarze ręczni AZS UJK Kielce rozegrali aż trzy pojedynki i wszystkie wygrali. W zmaganiach III ligi podopieczni trenera  zmierzyli się w dwóch ważnych spotkaniach z: Poloniką Kielce i Stalą II Mielec. Natomiast w Lidze Małopolskiej zagrali derbowy pojedynek z AZS AGH Kraków (2013)
 • Zwycięstwo w rozgrywkach III ligi daje kielczanom możliwość startu w przyszłym sezonie w II lidze. Rodzi się pytanie czy akademicy podejmą się tego wyzwania? Trener Tomasz Błaszkiewicz widzi sprawę następująco: – Awans mamy już zapewniony, czyli możemy spokojnie myśleć i planować co zrobić w przyszłości. Możemy w tej lidze zagrać, ale nie musimy też. Do końca sezonu pozostało nam jeszcze trochę meczów. Myślę, że po zakończeniu naszych zmagań w Lidze Małopolskiej damy sobie jasną odpowiedź: Co zamierzamy dalej. (2013)
 • Piłkarze ręczni AZS UJK Kielce świętowali wygranie drugiej ligi. A wcześniej wygrali mecz na szczycie (19 maja 2018)
 • To bardzo dobry dzień dla naszego Klubu. Na AMP w Piłce Ręcznej Kobiet – Finał, przy okazji debiutu na tej imprezie, nasze dziewczyny zdobyły brązowe medale w kategorii Uniwersytetów‼️ W klasyfikacji generalnej udało się wywalczyć 5 miejsce. (czerwiec 2019)
 • Drużyna AZS UJK Kielce, mająca w składzie między innymi Mariusza Jurasika, zdobyła brązowy medal mistrzostw Polski Masters w kategorii + 35 lat. Turniej odbył się w Kaliszu. (11 czerwca 2019)
 • II. liga piłkarzy ręcznych. AZS UJK Społem Kielce wygrał w Sandomierzu z Wisłą mecz o 1. ligę
 • W meczu grupy mistrzowskiej drugiej ligi piłkarzy ręcznych, decydującym o awansie do pierwszej ligi, Wisła Sandomierz przegrała z AZS UJK Społem Kielce. Kielczanie wygrali rozgrywki drugiej ligi i uzyskali prawo gry w pierwszej. (19 maja 2019)
 • Beniaminek I ligi rozpoczął przygotowaniaPiłkarze ręczni AZS UJK rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Historycznego dla nich – pierwszego w I lidze. Będą one przebiegały na własnych obiektach w Kielcach (12.08.2019)
 • „Akademicy” są czarnym koniem pierwszoligowych rozgrywek. Po pierwszej części sezonu zajmują rewelacyjne 5. miejsce z dwupunktową stratą do lidera (19 grudnia 2019)
 • Związek Piłki Ręcznej w Polsce zdecydował o wcześniejszym zakończeniu sezonu, a to sprawia, że kielczanie uplasowali się na czwartym miejscu w ligowej tabeli.

  Ten sezon należał do „Akademików”. Na początku nieśmiali, tajemniczy dla wielu przeciwników, ale z czasem pokazali, na co tak naprawdę ich stać. Dostarczyli wielu emocji, urwali trochę punktów, zrobili parę niespodzianek. To wszystko złożyło się na bardzo wysokie, czwarte miejsce w lidze. Do podium kielczanie stracili cztery „oczka”, ale będąca tam MKS Padwa Zamość rozegrała o jeden mecz więcej (30 marca 2020, CKSPORT.PL)